Piger kan ved skolestart koncentrere sig dobbelt så lang tid som drengene, og deres hjernemodning er halvandet år længere fremme end drengenes. Det viser hjerneforsker Ann Knudsens arbejde gennem ni år med drenge og pigers hjerneudvikling, og hun mener derfor ikke, at børnene skal starte i skolen samtidig. »Det handler ikke om intelligens. Det handler om, hvad man kan få ud af sin intelligens. Ved skolestart er drengenes hjernemodning halvandet år efter pigernes, så hvis man af princip lader dem begynde samtidig, bliver det en benhård sortering af drengene, mens pigerne kommer godt fra start«, siger hun til Jyllands-Posten. Synd for de kvikke drenge Formand for skolepsykologerne, Bjarne Nielsen, vil ikke tage et så drastisk skridt. »Det vil være synd, hvis en masse kvikke drenge skal vente et år. Jeg tror ikke, at hjerneforskningen har et niveau, som kan bære så barske og firkantede konklusioner«, siger han. Hvis man ikke vil indføre separat skolestart, mener Ann Knudsen, at man i stedet i fag som dansk og matematik skal undervise drenge og piger hver for sig. »Drengene er urolige, larmende og ukoncentrerede. Hvis de skal begynde samtidig med pigerne, bliver man i perioder nødt til at indføre kønsopdelt undervisning«, siger hun. Minister vil ikke følge anbefaling På Otterup skole på Fyn har man forsøgt at dele drenge og piger i tre uger og skoleleder Jørn Mühl bakker op om hjerneforskerens anbefaling. »Der kan være fornuft i at lade drenge begynde senere. Alternativet er at indrette skolen mere til drengene«, siger han. Undervisningsminister Ulla Tørnæs (V) vil dog ikke udsætte skolestarten for drengene, men ønsker i stedet at skolerne indretter sig efter børnenes modenhed.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























