13-årig dreng død efter badeulykke

Lyt til artiklen

Natten til mandag døde en 13-årig tysk dreng, der var på badeferie ved Søndervig på Vestkysten. Drengen blev søndag aften reddet ind til land i live, men han var så forkommen, at det ikke lykkedes lægerne redde hans liv. Kom for langt ud Ifølge politiet i Ringkøbing var drengen på ferie i Søndervig sammen med en onkel og to søstre på 12 og 15 år. De tre børn var ude at bade, da de pludseligt var kommet et godt stykke ud fra kysten og havde svært ved at nå ind til land igen, måske på grund af kraftig understrøm på stedet. Lav kropstemperatur Myndighederne sendte redningsbådene fra Hvide Sande til undsætning og det lykkedes redningsfolkene at redde i alt seks personer i land. Den 13-årige dreng havde så lav kropstemperatur, da han blev reddet op på stranden, at redningshelikopteren fløj drengen til Esbjerg Sygehus. Men altså forgæves.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her