En mand er blevet dræbt af skud i en lejlighed i Herning. Manden blev dræbt, efter at politiet havde været i en kort skudduel, men intet tyder ifølge politiet på, at skud fra politiet dræbte manden. Husspektakel i Museumsgade En politipatrulje rykkede tidligt onsdag morgen ud til et husspektakel i lejligheden i Museumsgade. Betjentene eskorterede en kvinde og et barn ned til politivognen, hvorefter der blev skudt fra lejligheden mod bilen. Den ene betjent skød tilbage, oplyser kriminalinspektør Peder Nørgaard fra Herning Politi. Kaldte efter assistance Betjentene kørte væk og kaldte efter assistance. Da politiet vendte tilbage til lejligheden, fandt betjentene en død mand. En anden mand blev anholdt, og politiet formoder, at han er drabsmanden. »Der er ikke noget, der tyder på, at det er politiets skud, der har dræbt manden, men det skal selvfølgelig undersøges«, siger kriminalinspektør Peder Nørgaard. »Vi formoder, at den anholdte både har skudt mod politibilen og har skudt manden i lejligheden«, siger kriminalinspektøren, der føler sig sikker på, at den anholdte kom fra den lejlighed, hvor man fandt den dræbte.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
SS-bødlens barnebarn sidder i den by, hvor han var bøddel, og læser bogen om tyskernes fortrængning
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.