Står det til anklagemyndigheden, skal en 30-årig mand straffes med forvaring for et seksuelt overgreb på en 12-årig pige i Gribskov i Nordsjælland. Manden skal for retten i en tilståelsessag i Hillerød på mandag, hvor det skal afgøres, om straffen skal være en almindelig frihedsstraf eller en tidsubestemt forvaring, skriver Ritzau. Forvaring bruges i de sager, hvor folk dømmes for alvorlige personfarlige forbrydelser, og hvor der er frygt for, at de vil gøre det igen. Manden er sigtet for i august sidste år at have forgrebet sig på pigen, da hun om eftermiddagen var stået af lokaltoget i Kagerup og var på vej gennem skoven.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Han har placeret sig som den vel nok kvikkeste borgerlige tænker
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?



























