Københavnere hamstrer bryllupsminder

Foto: Camilla Stephan
Foto: Camilla Stephan
Lyt til artiklen

De står på tæer rundt om containeren. Børn, unge og gamle roder mellem blomster og oasis. Den har ikke været fuld på noget tidspunkt, oplyser en af kirketjenerne fra Vor Frue Kirke, hvis bryllupsudsmykning i går landede i en container foran kirken. En kvinde står med en krøllet nellike i hånden. »Den skal med hjem og tørres, så jeg har et minde fra kronprinsens bryllup«, siger Jette Theil. Ved siden af hende balancerer 22-årige Martin Boysen på kanten af containeren og rækker ud efter en rød rose til sin mor.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her