I lægemiddelstatistikken registrerer myndighederne ikke, på hvilken indikation læger udskriver de depressionspiller til patienter. Det erkender kontorchef i Lægemiddelstyrelsen Per Helboe. Økonomisk Ugebrev skriver mandag, at de britiske myndigheder anbefaler stærkt begrænset brug af depressionspiller, fordi deres virkning ikke kan påvises, og at de derfor heller ikke kan anbefales til andet end et fåtal. Herhjemme viser en stikprøve, at kun 23 procent af brugerne af depressionspillerne lider af svær depression.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























