USA's udenrigsminister Colin Powell er ankommet til København. Powell besøger blandt andet Frederiksberg Gymnasium, hvor han svarer på spørgsmål fra 12 særligt udvalgte elever. Irakrigen, konflikten mellem israelere og palæstinensere samt klimaaftalen af Kyoto er emner, eleverne vil udspørge Powell om. Hos dronningen Danmarks udenrigsminister Per Stig Møller (K) inviterede Powell på besøg under sin tur til Washington i denne uge. Powell ventes at takke Danmark for indsatsen i Irak. Ud over besøget på Frederiksberg besøger Powell dronningen og holder møde med Per Stig Møller og statsminister Anders Fogh Rasmussen (V). USA betragter Danmark som en vigtig allieret i Irak i en tid, hvor flere mindre lande trækker sine soldater ud af ørkenstatten på grund af den eskalerende uro. Stort sikkerhedsarbejde Frederiksberg Gymnasium fik besked om besøget onsdag formiddag. Siden har politi og bombehunde gennemgået sikkerheden på gymnasiet. Per Stig Møller har selv gået på Frederiksberg Gymnasium. Powell er i Europa for at deltage i en konference i Berlin om antisemitisme.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen