Miljøministeriet har indgået en kontrakt med konsulentfirmaet Eco Securities og Standard Bank London om indirekte køb af CO2-kreditter i Østeuropa. Kontrakten lyder på 59 millioner kroner, og er den hidtil største kontrakt, Miljøministeriet har indgået. Skal sætte gang i markedet Miljøministeren forudser, at aftalen vil være med til at løbe markedet for den private sektor i gang. »Aftalen bør have interesse for danske virksomheder, som har behov for at købe CO2-kreditter eller som har konkurrencedygtig teknologi at tilbyde til klimaprojekter i Østeuropa«, siger Hans Christian Schmidt. Han siger yderligere, at aftalen giver 'et vigtigt bidrag til opfyldelsen af Danmarks internationale klimaforpligtelser'.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen