Håndværkere og friluftsfolk må fortsat bære knive med klinger, der er længere en syv centimeter. Det står klart, efter at Folketinget har vedtaget at udvide knivforbuddet. Kun foldeknive med klinger på under syv centimeter, som ikke kan låses fast, bliver fremover tilladte over alt. Forbuddet mod at bære alle andre slags knive kommer til at gælde flere steder, blandt andet uddannelsesinstitutioner, ligesom straffen nu falder hårdere. Friluftsfolk går fri Friluftsfolk og håndværkere, som har lovlig brug for at bære kniv, antastes altså ikke af lovstramningen. »Det har ikke være hensigten, at vi ville begrænse den gode og fornuftige brug af knive, som folk har«, siger kontorchef i Justitsministeriet Henrik Højer Larsen til Ritzau. Det udvidede forbud træder formentlig i kraft i næste uge, når loven har været bekendtgjort i Lovtidende. Drab på italiensk turist satte debat i gang Lovstramningen har til formål at dæmme op for et stigende antal knivoverfald, især blandt unge mennesker og især i nattelivet. Drabet på en italiensk turist i sommer på Nørrebro i København fik sat debatten højt på dagsordenen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























