Der bliver færre køer og flere svin. Og det betyder ikke blot mere gylle, men også at naturarealer risikerer at gro til. Eksperter advarer nu politikerne om denne utilsigtede sideeffekt af EU's landbrugsreform, der træder i kraft 2005-2006. »Engene og andre åbne naturarealer er truet på livet, for der vil mangle kvæg til at afgræsse dem«, siger Thyge Nygaard, konsulent i Sjællandske Familiebrug. Afgræsningen er vigtig »Afgræsning af arealerne er ekstrem vigtig for Danmarks natur«, siger Thomas Færgeman, afdelingsleder i Danmarks Naturfredningsforening. EU-reformen betyder, at landbrugsstøtten ikke længere skal kobles til produktion af fødevarer, men i stedet til arealstørrelse. Det rammer den urentable danske oksekødsproduktion. Fødevareministeriet har beregnet, at reformen vil betyde 20 procent mindre oksekød og 2-3 procent mere svinekød. Andre mener, at op mod halvdelen af køerne vil forsvinde, fordi det ikke kan betale sig for landmændene at have dem mere. »Politikerne bliver nødt til at sørge for, at landmændene får penge for at beholde køerne, så man kan få naturarealerne afgræsset«, mener seniorforsker Erling Andersen fra Center for Skov, Landskab og Planlægning på Landbohøjskolen. Minister afviser problem Problemet forværres af, at Danmark i EU er forpligtet til at sørge for, at enge og andre naturarealer beskyttes. Amterne og Skov- og Naturstyrelsen har i forvejen problemer med at få de små penge til denne kæmpeopgave til at slå til. Fødevareminister Mariann Fischer Boel (V) mener slet ikke, at problemet vil blive så stort. »Der vil fortsat være meget kvæg i Danmark, og EU-reformen indeholder øget vægt på støtte, der er afhængig af miljøhensyn«, udtaler Fischer Boel. Hun tilføjer, at der vil blive fundet løsninger, hvis naturen ikke bliver plejet godt nok.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























