Minister vil have økologisk fastfood

De økologiske madvarer 'skal fortælle en historie', som får forbrugerne til at glemme prisen, mener fødevareminister Boel (V). - Foto: Kåre Viemose
De økologiske madvarer 'skal fortælle en historie', som får forbrugerne til at glemme prisen, mener fødevareminister Boel (V). - Foto: Kåre Viemose
Lyt til artiklen

Den travle familie, der ind imellem sætter en færdigret i mikroovnen eller bager ved hjælp kagemix, skal også have mulighed for at vælge økologisk. Mere variation Det mener fødevareminister Mariann Fischer Boel (V). Hun har i dag talt ved Økologisk Landsforenings generalforsamling og har ved den lejlighed luftet ønsket om et større og mere varieret udbud af økologiske fødevarer for en af økologiens helt store udfordringer. »I weekenden kæler vi for detaljerne og laver maden fra bunden af, men i hverdagen skal det være let, og jeg tror på, at økologien kan spille en rolle både mandag og lørdag«, siger fødevareministeren, og henviser til en nylig økologimesse i Nürnberg, hvor produkter til den travle forbruger var i højsædet. 'Historiefortællende' varer »I skal simpelthen indstille jer på hele tiden at være leveringsdygtige i et stort sortiment af spændende, nye fødevarer. Fødevarer, som tilfredsstiller forbrugernes nysgerrighed og fortæller en historie, som kan få dem til at se på andre værdier end lige prisen«, siger Mariann Fischer Boel til økologerne.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her