Regeringen har mistet kontrollen med kriminalforsorgen

Socialdemokraterne mener, at justitsministeren har været alt for passiv i forhold til, hvad der kan gøres for at løse kriminalforsorgens problemer. - Foto: Jakob Carlsen
Socialdemokraterne mener, at justitsministeren har været alt for passiv i forhold til, hvad der kan gøres for at løse kriminalforsorgens problemer. - Foto: Jakob Carlsen
Lyt til artiklen

Regeringen og justitsminister Lene Espersen (K) har mistet kontrollen med udviklingen i kriminalforsorgen. Det siger Socialdemokraternes retsordfører, Morten Bødskov, efter søndagens fangeoprør i Nyborg Statsfængsel. Skærpede straffe, men ingen ekstra penge Han peger på, at regeringen med skærpede straffe sender flere i fængsel, men uden at der følger penge med til kriminalforsorgen. »Vi har støttet skærpelserne, men har hver eneste gang spurgt til konsekvenserne for kriminalforsorgen. Og hver gang har vi fået at vide: Bare rolig - det klarer kriminalforsorgen. Og det er jo bare endnu et bevis på, at regeringen og særligt justitsministeren fuldstændig har mistet kontrollen med udviklingen i kriminalforsorgen«, siger Morten Bødskov. Minister 'for passiv' Han mener, at justitsministeren indtil videre har været alt for passiv i forhold til, hvad der kan gøres for at løse en række af kriminalforsorgens problemer. Socialdemokraterne vil forbedre behandlingsindsatsen overfor de indsatte, så der i højere grad vil være en 'lynafleder' i forhold til de konflikter, som opstår i fængslerne. Desuden vil de afsætte flere midler til renovering af bygninger og til bedre arbejdsmiljø.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her