De seneste dages milde temperaturer har givet danskerne forårsfornemmelser, men det er slut nu. Weekendens vejr vil arte sig mere efter årstiden med regn, slud og temperaturer lige over frysepunktet, oplyser Danmarks Meteorologiske Institut, DMI. Lørdag begynder mildt med tre-seks grader og regn af og til. I løbet af dagen tiltager vinden op til kuling. Natten til søndag begynder slud og sne at komme ind over landet med temperaturer ned til frysepunktet. Søndagen vil ligeledes være præget af sne og slud og en-to plusgrader. »Vejret de sidste dage har været usædvanlig mildt for årstiden. Man begynder normalt at kunne mærke forår først i marts, men rigtig forår bliver det først i april«, siger vagthavende meteorolog på DMI, Hans Wanner. Også andre steder i Europa har temperaturerne været usædvanlig høje for årstiden. I den sydspanske by Bilbao blev torsdag målt 27 grader.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen