Erhvervslivet spejder fortsat forgæves efter tegn på et solidt opsving på det danske hjemmemarked. Det viser en konjunkturundersøgelse, som Greens Analyseinstitut har foretaget for dagbladet Børsen blandt 658 danske topchefer. Undersøgelsen peger ligefrem på negativ vækst på hjemmemarkedet i årets første halvdel. Og den bekræfter af forsigtige kommentarer fra flere erhvervsledere og økonomer, at frygt for stigende ledighed vil lægge loft over den stigning i privatforbruget, der skal bære det opsving, som statsministeren lovede i sidste uge. Vækst på halv procent Greens samlede konjunkturindikator peger på en vækst i den samlede danske økonomi i første halvår på en halv procent. Imidlertid viser konjunkturindikatoren for de hjemmemarkedsorienterede virksomheder en behersket negativ vækst i første halvår på omkring 0,25 procent og peger dermed på, at lavkonjunkturen fastholder sit greb om dansk økonomi langt ind i 2004.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























