Den 200 kilotunge og besynderlige skabning, der tiltrak tusinder af nysgerrige blikke i Nordsømuseet, klumpfisken, er stadig ikke fundet, og museets biologer har nu erkendt, at fisken ikke kommer til at pryde det genopbyggede museum - hverken levende eller udstoppet. Det er mere end to uger siden, en voldsom brand hærgede museet, og ingen har set klumpfisken siden. Det har fået biologerne til at konkludere, at fisken er død og formodentlig allerede ved at forrådne. Hajer i live Branden på Nordsømuseet i Hirtshals opstod, fordi håndværkere lod en olievædet klud ligge på gulvet i museets café. Kluden selvantændte. Der går to år, før museet igen kan byde gæster velkomne. Akvariet var Europas største akvarium og rummede tusindvis af fiskearter. Flere fisk er blevet reddet efter branden. Seneste er tre hajer fundet i live i weekenden. Biologerne kan ifølge DR først lede efter flere overlevne fisk om to uger.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce