Politiet lod være med at gribe ind over for en mand, der i lang tid under den blodige fejde mellem Bandidos og Hells Angels forsynede sidstnævnte gruppe med våben, skriver Ekstra Bladet søndag. Leverandøren, der er fra Vejle, oplyser til Ekstra Bladet og TV 2, at han cirka 10 gange smuglede våben fra Hamborg til Vejle, hvor rockere fra Hells Angels hentede bl.a. maskinpistoler, pistoler og ammunition. Aldrig stillet til ansvar Manden, der er blevet dømt for vold, narkotika og våbenbesiddelse, er aldrig blevet stillet til ansvar for sine leverancer til Hells Angels. Og det på trods af, at politiet brugte store ressourcer på at overvåge ham. »Jeg fatter stadig ikke, hvorfor jeg aldrig er blevet sigtet for det«, siger han. Et mødereferat udfærdiget af statsadvokat Erik Merlung viser, at statsadvokaten selv og topfolk i Politiets Efterretningstjeneste og Københavns Politi var klar over Vejle-mandens rolle.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























