Danmark er tæt på at indgå en aftale med USA om at få udleveret den danske statsborger, som USA tilbageholder på Guantanamo-basen. Forlydendet stammer fra direktør Stephen Jacobi fra den britiske menneskerettighedsgruppe Fair Trial Abroad (Retfærdig retssag i udlandet) søndag til nyhedsbureauet Reuters. Ingen kommentarer fra UM Udenrigsministeriet har ingen kommentarer til presseforlydender om, at Danmark er tæt på en aftale med USA om at få udleveret den danske statsborger, som USA tilbageholder på Guantánamo-basen på Cuba. Det oplyser kontorchef Bent Wigotski fra Udenrigsministeriet til Ritzau. Jacobi siger, at hans organisation har holdt snor i forhandlinger mellem USA og fem europæiske lande, der har statsborgere, som USA tilbageholder på Guantanamo-basen. De fem lande er, foruden Danmark, Storbritannien, Frankrig, Sverige og Spanien. Stephen Jacobi siger, at landene er tæt på at indgå en aftale med amerikanerne om udlevering af deres statsborgere, og udleveringen kan ifølge Jacobi ske inden jul.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























