Kort tid efter, at de danske soldater ankom til Irak, skød en patrulje en civil iraker, som ikke kunne få den nødvendige lægehjælp, fordi det livreddende udstyr stadig befandt sig i det nærliggende Kuwait. Irakeren døde af sine sår. EL beder om en forklaring Enhedslistens forsvarspolitiske ordfører, Søren Søndergaard, der havde bedt forsvarsminister Svend Aage Jensby (V) redegøre for omstændighederne omkring den første skudepisode i Irak den 6. juni med dansk soldater, er overrasket over oplysningerne fra forsvarsministeren. Han vil derfor bede Svend Aage Jensby om en forklaring.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























