Danske soldater skal have erstatning for radarskader

Soldater, der er blevet syge af at arbejde med radaranlæg, skal have erstatning, fastslår forsvarsministeren. - Arkivfoto: Svend Aage Jensby
Soldater, der er blevet syge af at arbejde med radaranlæg, skal have erstatning, fastslår forsvarsministeren. - Arkivfoto: Svend Aage Jensby
Lyt til artiklen

Det fastslår forsvarsminister Svend Aage Jensby (V), efter at en tysk ekspertkommission onsdag anbefalede at yde en storstilet skadeserstatning til de omkring 3000 tyske soldater, der menes at have pådraget sig alvorlige sygdomme på grund af radarstråling. »Vi er som udgangspunkt indstillet på at læne os op ad den tyske rapport, og der skal ikke herske nogen tvivl om, at ansatte i forsvaret, der er blevet syge på grund af deres arbejde med radarer, skal have erstatning«, siger Svend Aage Jensby.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her