Politiet i Ringsted efterlyser en mand i 40erne, der fredag aften talte med to piger på legepladsen Valhalla ved Asgårdsskolen nær Benløseparken nord for Ringsted. Den ene af pigerne kunne være den forsvundne 12-årige Mia Teglgaard Sprotte fra Benløseparken. Politiet frygter, at hun er blevet offer for en forbrydelse. Politi, brandvæsnet og beboere ledte søndag aften fortsat efter pigen i området. Hun har været forsvundet siden fredag kl. 19.30, da hun cyklede til Valhalla-legepladsen. Cyklen blev søndag fundet i et buskads, hvor Mia Teglgaard Sprotte ifølge politiet ikke selv har anbragt den. En glarmester, der skulle udskifte nogle ruder på Asgårdsskolen, så fredag aften kl. 21.15 en mand på cykel tale til de to piger, der i alder kunne svare til den forsvundne pige. »Han troede, at det var en far, der var kommet for at hente sit datter hjem. Det kan det også meget vel have været. Da glarmesteren så på legepladsen en halv time senere, var den tom«, siger politiinspektør John Sckaletz, Ringsted Politi. Glarmesteren har beskrevet manden som almindelig af bygning, slank og mørkhåret. Kriminalpolitiet blev søndag formiddag inddraget i eftersøgningen på grund af den lange tid, Mia Teglgaard Sprotte har været forsvundet. Intet signal fra mobiltelefon Politifolk ledte blandt andet efter pigens mobiltelefon, der sendte signaler fra området mellem Asgårdskolen og hendes hjem i Benløseparken. Telefonen er endnu ikke fundet, men den sender ingen signaler længere. Politiet opfordrer folk til at se efter mobiltelefonen i deres haver. Der er tale om en Nokia 3310 med et - formentligt - lyseblåt cover.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























