Jordbær smager af sommer, men i år er det dyrt at hælde fløde over en skålfuld røde bær. Dyrere end normalt i hvert fald. Landskonsulent i bæravl, Thorkild Thodsen fra Landbogården i Åbenrå, bekræfter overfor DR Syd, at danskernes foretrukne sommerspise er blevet lidt krydret med hensyn til prisen, hvor en bakke i øjeblikket koster omkring 15 kroner. Ingen hjælp fra tyske avlere »Prisen er betydelig højere end normalt og det skyldes blandt andet en kold vinter med megen frost, og et forår med nattefrost, der ødelagde mange bær«, siger han. Normalt kan en halvsløj jordbærhøst suppleres med import af tyske bær fra de nordtyske avlere, men de har også haft problemer, så derfor kan de tyske bær ikke presse priserne ned af. »Det eneste, der kan give lavere priser på jordbær er en periode på tre-fem dages varme og solskin, så en masse jordbær bliver modne på rekordtid«, siger Thorkild Thodsen til DR Syd.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce