Danske børn er kortere tid i børnehaven. For selvom forældrene arbejder mere end tidligere, har de mere fleksible arbejdstider, som tilrettelægges, så børnene er i børnehave så lidt som muligt. Det viser en opgørelser fra Socialforskningsinstituttet, som Berlingske Tidende offentliggør mandag. Mor arbejdermere De viser, at den tid et gennemsnitligt børnehavebarn må undvære sine forældre er faldet fra 1970'erne og 1980'erne. Det er sket, selvom forældrenes samlede arbejdstid er steget, fordi mødrene arbejder mere. »Forældrene er samlet set længere tid væk fra hjemmet, men de har fået mere fleksibel arbejdstid og tilpasser den, så børnene får kortere tid i institutionen. Det er rigtig positivt, fordi det viser, at forældrene prioriterer deres børn. Vi lever i en tid, hvor alle siger, at forældrene ikke prioriterer deres børn, men det oplever vi faktisk, at de gør,« siger pædagogernes formand Bente Sorgenfrey fra BUPL til Berlingske Tidende. Fra 7,2 timer til 6,2 Et gennemsnitligt børnehavebarn var i 1985 i institution 7,2 timer om dagen. Det tal er imidlertid faldet til 6,2 eller 6,9 timer i 1999 - alt efter hvilke SFI-undersøgelser man benytter som dokumentation. »Forældrene gør meget for, at institutionerne ikke skal være en heldags-parkeringsplads for børnene. Vi oplever et dybtfølt ønske hos de fleste forældre om at have mere tid sammen med deres børn. Det er en myte, at børn er længere tid i institution end tidligere, og den myte bliver ustandselig bragt til torvs,« siger Klaus Wilmann, der er formand for Børnerådet.»
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























