En vicepolitikommissær ved Århus Politi blev i dag tiltalt for at have misbrugt sin stilling ved at hindre, at fem kolleger fik bøder for at køre for stærkt. Politichefen var leder af kontoret for automatisk hastighedskontrol i Århus. Henlagde billeder Statsadvokat Peter Brøndt Jørgensen, Viborg, oplyser, at der rejses tiltale for overtrædelse af straffelovens paragraf 155 over for politimanden, fordi denne den 15. november i fjor misbrugte sin stilling. Han henlagde eller foranledigede henlagt fem fotos, så fem polititjenestemænd undgik fartbøder. De fem politifolk har fået en bøde, mens vicepolitikommissæren skal for retten i Århus. Han risikerer bøde eller fængsel indtil fire måneder. Er allerede forflyttet Vicepolitikommissæren er allerede forflyttet til andet arbejde, efter at det kom frem, at han havde formået at få slettet fartbøder, som hans kolleger ellers skulle betale. De blev taget i at køre for stærkt på Grenaavej efter fyraften.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce