Salget af håndkøbsmedicin er overraskende faldet med en halv procent siden liberaliseringen af markedet i 2001. Og salget af smertestillende medicin i håndkøb er faldet med hele 12 procent, fordi pillerne kun må sælges i små pakninger i Matas, supermarkeder og på tankstationer, skriver Dagens Medicin. Det øgede salg af piller i små pakker er en positiv udvikling, fordi det hindrer selvmordstruede danskere i at gå ned i den nærmeste butik, købe en stor mængde paracetamol og spontant forsøge at tage livet af sig. »At en del af salget nu er flyttet over på mindre pakninger har en vis præventiv effekt. Selvfølgelig kan man gå fra det ene sted til det andet og købe en pakke hvert sted, men de impulsive selvmordsforsøg vanskeliggøres«, siger overlæge i psykiatri Merete Nordentoft, der er bestyrelsesmedlem i Dansk Center for Selvmordsforskning.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen