Mens det tørre og tidlige forår har været en yderst velkommen gave for de fleste, har det også betydet et langt større antal natur- og markbrande end normalt på denne årstid. Ifølge Falck, der slukker brande i to tredjedele af landets kommuner, er redningsfolk i den forgangne uge rykket ud til 217 natur- og markbrande. Her tegner fynboerne og jyderne sig for langt de fleste, nemlig 174 brande. Falcks brandchef, Henrik Hansen, advarer folk om at være meget forsigtige med afbrænding af haveaffald eller markafbrændinger. De fleste brande er nemlig såkaldte kontrollerede afbrændinger, der er løbet løbsk.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Klumme af Noa Redington
Kronik af Knud Peder Jensen




























