Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) afviser pure de økonomiske vismænds vurdering af, at det danske samfund har brug for flere penge fra skatter til at sikre en god service end skattelettelser. Statsministeren sagde på sit ugentlige pressemøde, at regeringen ikke flytter sig en tomme, selv om vismændenes mener, at det er nødvendigt med skattestigninger. »Det er jeg meget uenig i. Det ville jo være som en boksehandske til et blåt øje at begynde at sætte skatter og afgifter op i en situation, hvor der er en lidt sløj økonomi«, sagde Anders Fogh Rasmussen. Vismænd: Ikke råd til skattelettelser De tre økonomiske vismænd i Det Økonomiske Råd fastslår i deres efterårsrapport, at regeringen ikke har råd til at give danskerne de lovede skattelettelser fra 2004. Tværtimod er der brug for skattestigninger, hvis kvaliteten og udbuddet af den offentlige velfærdsservice skal være uforandret. Vismændene har regnet sig frem til, at hvis den offentlige service skal fortsætte uændret, og hvis finanspolitikken skal være holdbar, er der behov for flere penge i statskassen fra 2005. Efterlyser skattereform Behovet svarer til en stigning på bundskatten på 2,4 procent. Det giver et provenu i nutidskroner på 17,5 milliarder kroner. Vismændene peger dog på, at samfundet har behov for skattelettelser for at give mere dynamik, men lettelser af skat på løn bør være finansierede, enten ved at skære dybt i de offentlige udgifter og/eller hente friske penge ved at hæve skatterne andre steder, f.eks. ejendoms- og jordskatterne.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Analyse
Konsekvenserne af lavere grænseværdier for nitrat kan blive langt mere omfattende end det kommende sprøjteforbud
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
Elisabet Svane svarer på læsernes spørgsmål
Det har været en vild uge i dansk politik. Politisk analytiker Elisabet Svane svarer på spørgsmål fra Politikens læsere klokken 11.00. Du kan allerede nu stille dit spørgsmål.
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Guide
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























