Både juraeksperter og menneskerettighedsorganisationer kritiserer skarpt dommervagtens håndtering af sagen om den varetægtsfængslede tjetjenske viceministerpræsident Akhmed Sakajev. Han blev tirsdag for lukkede døre varetægtsfængslet i endnu 14 dage. Samtidig afviste dommeren, at han fortsat kan have menneskeretsadvokaten Tyge Trier som medforsvarer. Professor i menneskeret på Aarhus Universitet, Jens Vedsted Hansen, hæfter sig ved, at både justitsminister Lene Espersen (K), den russiske statsanklager og russiske politikere i detaljer har udtalt sig om anklagerne mod Sakajev. »Der bør foreligge særdeles gode grunde til at lukke dørene, når fremtrædende politikere på dansk og russisk side kommenterer sagen«, siger han. Amnesty: Kritisable udtalelser Generalsekretær for den danske afdeling af Amnesty International, Lars Normann Jørgensen, er enig: »Det er kritisabelt, at danske og russiske ministre udtaler sig, og Sakajev ikke får lov. Enten må justitsministeren pålægge sig selv tavshed, eller også må Sakajev have lov til at ytre sig - og dermed skal dørene være åbne«. Undren over advokatfyring Samtidig vækker det forundring, at dommer Lisbeth Christensen afviste menneskeretsadvokaten Tyge Trier som medforsvarer ved siden af den beskikkede forsvarer, Ervin Birk Nielsen. »Det er første gang i danmarkshistorien, at vi står med sådan en sag i et retsområde, der er uklart og usikkert. Der er ingen tvivl om, at der bruges enorme ressourcer fra både russisk og dansk side, og så er det påfaldende, at man vil afskære sigtede fra et effektivt forsvar med to forsvarere«, siger medlem af advokatrådet Jakob Lund Poulsen. Den fængslede tjetjener kærede sin varetægtsfængsling til landsretten og kærede samtidig dommerens afvisning af Tyge Trier som medforsvarer.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























