Tyve minutter fra døden! Visheden om, at de unge danskere kunne være blandt de mange bombeofre på Bali sad i de to unge danskere, som i aftes - i utide - vendte hjem fra deres ferie på Bali. Den drømmeferie, som for 21-årige Maja Rütting og 21-årige Julian Waagensen blev et mareridt. »Vi har hele vejen hjem - det har taget over 30 timer - hele tiden fået at vide, hvor utroligt heldige vi har været. Og vi er langsomt ved at fatte det - det er helt surrealistisk«, sagde Julian Waagensen umiddelbart efter landingen i Kastrup. Han og veninden Maja, der var helt mundlam af oplevelsen og den massive pressemodtagelse i lufthavnen, havde opholdt sig på det totalt ødelagte diskotek i badebyen Katu, indtil tyve minutter før, bomberne sprang. Selv om de var i sikkerhed for både sprængningen og den efterfølgende brand, ønskede de begge straks at afbryde ferien. »I vores by var der intet forandret - og så alligevel. Der var ingen, som havde lyst til at holde ferie længere«, sagde Julian, der ligesom Maja blev budt velkommen af et stort opbud af familie og venner. »Jeg føler mig rystet og utroligt glad for, at jeg er hjemme, men umiddelbart tror jeg ikke, jeg har brug for krisehjælp. Der er jo mange, som har det langt værre«, sagde Julian Waagensen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























