Otte ton ler, 14 lange arbejdsdage og 10 hjælpere har billedkunstneren og keramikeren Jørgen Hansen anvendt til den brændingsskulptur, som han lørdag aften antænder i centrum af Berlin. Herefter vil skulpturen stå på stedet, måske op til nogle år, mens den langsomt forfalder. Den opføres på en tom grund, langs hvilken den mur stod, som delte byen i næsten 30 år. »Jeg har valgt Berlin, fordi byen er fyldt af så meget historie, så mange forskellige manifestationer og bevægelser, et brændpunkt i det ny Europa«, siger Jørgen Hansen i en pressemeddelelse. Han har de seneste otte år arbejdet med at udvikle denne specielle udtryksform og opført brændingsskulpturer mange steder i verden.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























