En 26-årig mand, der i aftes blev alvorligt forbrændt ved en brand på Statoils raffinaderi i Kalundborg, døde i formiddags, oplyser politiet i Kalundborg. Manden var på arbejde på raffinaderiet, da der pludselig udbrød brand i en såkaldt visbreaker, som adskiller den tunge råolie fra de lettere gasolier. Brandårsag ukendt Branden kom hurtigt under kontrol efter en hurtig indsats af raffinaderiets egne brandfolk og det tilkaldte brandvæsen fra Kalundborg. Statoils informationschef Søren Bjelka oplyser, at man stadig ikke har nærmere oplysninger om årsagen til branden.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen