Grønland er ved at få et nyt forhold til EU. Et forhold, der udelukkende er baseret på en fiskeriaftale, er ikke nok, mener landsstyreformand Jonathan Motzfeldt og fastslår, at det er vigtigt, at Grønlands forhold til EU er gode og stabile. Grønland ønsker et partnerskab med EU, hvor Grønland får adgang til EU's forskellige programmer. Grønland peger blandt andet på samarbejde omkring miljø, råstofudvinding, infrastruktur, forskning og uddannelse. »EU er langt det vigtigste eksportmarked for Grønland, ligesom en lang række andre områder kan udvikles i samarbejde med EU til gavn for begge parter«, mener landsstyremedlem for fiskeri Hans Enoksen, der også er formand for regeringspartiet Siumut. EU-besøg i Grønland I disse dage besøger EU-medlemslandenes ambassadører ved EU-Kommissionen Grønland. Det sker som led i forberedelsen af topmødet i slutningen af august i Ilulissat i det nordlige Grønland, der drejer sig om den nordlige dimension i EU. Hjemmestyret vil under ambassadørernes besøg demonstrere, hvordan levevilkårene er i Grønland, hvordan infrastrukturen er, og hvilke hindringer det grønlandske samfund møder i opbygningen af en selvbærende økonomi.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.