Et voksende pres fra forældre, elever og samfundet får flere lærere til at brænde ud, og stadig flere føler sig så hårdt presset i deres arbejde, at de søger psykologhjælp. Hvert år henvender 1000 folkeskolelærere sig til Danmarks Lærerforenings psykologrådgivning for at få hjælp, skriver Kristeligt Dagblad i dag. 800 fik psykolog-hjælp sidste år Danmarks Lærerforening har tre fuldtidsansatte medarbejdere til at tage imod henvendelser om psykiske problemer på arbejdet. Siden ordningen blev indført i 1994, er antallet af henvendelser vokset støt. I 2001 henvendte 1000 lærere sig, og heraf kom omkring 800 i egentlig psykologbehandling. »Det er tydeligt, at mange lærere oplever, det er vanskeligt at undervise i dag. En del henvender sig, fordi de ikke ved, hvad de skal stille op med urolige elever. Andre får psykiske problemer på grund af forældres klager«, siger konsulent i Danmarks Lærerforening, Jakob Nielsen, til Kristeligt Dagblad. 36 procent af lærerne lider af stress Ifølge en undersøgelse fra Center for Alternativ Samfundsanalyse lider hele 36 procent af de knap 60.000 danske lærere af stress. Dermed er lærerne den faggruppe inden for funktionærer og tjenestemænd, som er mest plaget af stress. Undersøgelsen viser også, at inden for det seneste år har otte procent af lærerne været udsat for vold og 21 procent for trusler om vold.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nu
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.