Fonden Dybbøl Banke, der ejer historiecenter Dybbøl Banke, bliver fra 1. januar opløst og historiecentret lagt sammen med Museet på Sønderborg Slot under Sønderjyllands Amt. Det er Sønderjyllands Amts økonomiudvalg, der har godkendt den model. Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har forhåndsgodkendt sammenlægningen, men gør opmærksom på, at historiecenterbygningen kun kan tilgå amtet, hvis det sikres, at ejendommen ikke bliver brugt til andet formål end det nuværende, og at en eventuel salgssum ikke vil indgå i amtets kasse. Økonomiudvalget har dog ikke sagt ja til at dække historiecentrets driftsunderskud, der forventes at løbe op i 700.000 kroner i løbet af året. Formanden for udvalget, amtsborgmester Carl Holst (V), beder tværtimod fonden om en plan for, hvordan centret vil skaffe pengene.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
LISTEN
Leder af Christian Jensen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























