Frygten for Saddam Husseins agenter i Danmark har fået Den Irakiske Menneskerettighedsforening til at gå til den danske regering, i håb om at den sætter effektivt ind over for agenterne. I et brev dateret 6. oktober skriver foreningen til stats-, indenrigs- og justitsministeren, at disse grupper »er farlige«, og at »de danske myndigheder bør bekæmpe dem«. »Vores håb er, at vi som flygtninge ikke skal leve med risikoen for at blive straffet af Saddam Hussein«, siger foreningens formand, der af hensyn til sin familie i Irak ønsker at være anonym: »De danske myndigheder bør undersøge alle irakiske flygtninge, der i dag frit kan rejse tilbage på besøg i Irak. Det har været en fejl at give disse mennesker asyl«. Lokkes med luksus I Bagdad holdes årligt store konferencer for irakere bosat i udlandet, hvor hovedbudskabet er: Støt Irak. Der deltager mellem 30 og 40 herboende irakiske flygtninge. Politiken har udskrifter fra nettet, hvor irakere lokkes hjem med tilbud om luksushoteller og sikkerhed mod belastende stempler i passet. Flere foreninger i Danmark anklager Den Arabiske Al-Fares Kulturelle Forening for at være skalkeskjul for Saddam Husseins efterretningsvirksomhed i Danmark. Al-Fares al-Arabi betyder den arabiske redningsmand og var Saddams kælenavn under Golfkrigen. Politiken har indkaldelsen til foreningens stiftende generalforsamling i 1999, hvoraf det fremgår, at man vil støtte det arabiske folk, som er »underlagt sanktioner« (Irak er underlagt hårde handelssanktioner, red.).
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fylder engelske ord for meget i dansk?
Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?
Debatindlæg af Chastina Nees
Wegovy, jeg slår op
Lyt til artiklenLæst op af Chastina Nees
00:00



























