Det socialdemokratiske byrådsmedlem i Aalborg, direktør Sigvart Sigvartsen er blevet dømt for injurier mod partifællen Ole Winther Sørensen, oplyser DR Nordjylland. Sigvart Sigvartsen havde beskyldt Ole Winther Sørensen for at have medvirket til tyveri og for at have et misbrug af alkohol og piller. Sigvartsen skal betale 20 dagbøder à 100 kr. og en erstatning på 5000 kr. Ole Winther Sørensen, der er tidligere formand for den socialdemokratiske partiforening i Nørresundby, havde krævet 100.000 kr. i erstatning. »Det vigtigste er, at jeg er blevet renset. Nu er det bevist, at Sigvart Sigvartsen er en løgner«, siger Ole Winther Sørensen. Sigvart Sigvartsen ønsker ikke at kommentere dommen. Men han har modtaget den og dermed givet afkald på muligheden for en anke.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce