Den 37-årige Susanne Sørensen blev torsdag af et nævningeting ved Østre Landsret i Nykøbing Falster idømt seks års fængsel for at have slået sin kæreste, den 39-årige Jan Nielsen ihjel. Drabet fandt sted efter en fødselsdagsfest i februar i parrets lejlighed på Hammerlodden i Nykøbing Falster. Da gæsterne ved midnatstid var gået, kom parret op at skændes i køkkenet. Skænderiet udviklede sig til et håndgemæng, hvorunder Susanne Sørensen ifølge sin egen forklaring blev væltet om på gulvet og sparket. Det lykkedes hende at komme på benene, og hun fik fat i en køkkenkniv, som hun truede den 39-årige med. Hun nægtede under sagen, at hun ville dræbe manden og kunne ikke forklare, hvordan det skete. Efter håndgemænget gik hun i seng. Da hun stod op næste morgen og fandt manden død, ringede hun selv til alarmcentralen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.




























