Muligheden for at brevstemme allerede tre måneder før amts-og kommunalvalget vil skade lokallisterne og favorisere de kendte politiske partier. Det siger næstformand i foreningen Lokallisterne i Danmark, Curt Nielsen. Foreningen vil nu protestere til Indenrigsministeriet over den nye regel. Parti- og kandidatlister er nemlig først klar tre uger før selve valgdagen den 20. november. »Den nye regel er en klar ulempe for lokallisterne, som der er mange af i år. Alene i Vejle Amt vil der være fem nye borgerlister til valget, som vælgere, der brevstemmer, ikke vil have mulighed for at stemme på«, siger Curt Nielsen. Ved tidligere valg har man først kunne afgive sin brevstemme på folkeregistret tre uger før selve valget.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Djaffar Shalchi
Klumme af Noa Redington




























