For blot tre uger siden fik en 25-årig narkoman en dom på halvandet års fængsel for røveri mod en tankstation. Den 25-årige har dog ikke spildt tiden, mens han ventede på at afsone sin straf. Onsdag blev han efter fremstilling i Københavns Dommervagt fængslet i 27 dage sigtet for en række nye røverier begået sidste fredag. Blandt andet for et røveri mod en konditor på Frederiksberg i København, som også udviklede sig til gidseltagning, da den 25-årige skulle flygte fra gerningsstedet. Han truede en bilist med en kniv til at køre ham til Valby Station, hvor han i første omgang slap fra politiet. Den sigtede forklarede i dommervagten, at han intet kan huske fra den dag på grund af et stort forbrug af kokain og heroin. Han har været narkoman i over 10 år. På trods af en hætte trukket godt over hovedet var den 25-årige allerede tidligere på dagen blevet genkendt. Under et af to tankrøverier stødte den sigtede ind i en gammel bekendt fra Vestre Fængsel, en kvindelig fængselsbetjent, som straks udbrød: »Ham kender jeg. Han er lige blevet løsladt. Derefter tog han benene på nakken og fortsatte sin færd mod konditoriet på Frederiksberg«.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kronik af Sara Al Dafaee
Klumme
Debatindlæg af Halime Oguz