Færre unge søger ind på studierne på Københavns Universitet, der har oplevet et fald i antallet af ansøgere på 12 procent i forhold til sidste år. Sidste år søgte 17.209 ind på Københavns Universitet, i år var det kun 14.862, viser en ny opgørelse. Altså et fald på næsten 2400 personer. Faldet alarmerer dog ikke kontorchef Jakob Lange. Når køen af ansøgere er blevet kortere, skyldes det nemlig først og fremmest, at man har optaget mange ansøgere de to foregående år. Det er især de naturvidenskabelige uddannelser, der må holde for med et samlet fald i antallet af ansøgere på 24 procent. Jakob Lange lægger da heller ikke skjul på, at han gerne havde set lidt større interesse for de naturvidenskabelig fag. Men konkurrencen fra Danmarks Tekniske Universitet, IT-højskolerne og de korte videregående IT-uddannelser er hård, siger han.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Essay
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
Hun har fem altaner, men kan ikke bruge nogen af dem på grund af varmen
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Serie
Reportage
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00




























