Hård straf til Tvind-fond

Lyt til artiklen

Politiken onsdag: Danske myndigheder optrappede i går kampen mod Tvind. Bestyrelsen i Tvinds Humanitære Fond, en af imperiets centrale pengekasser, smides ud for at have tilbageholdt oplysninger og vildledt myndighederne. I forvejen er fire Tvind-ledere sigtet i en omfattende svindelsag i fonden, som er skabt af penge trukket fra tvindlærernes løn. Det er første gang nogensinde, at Civilretsdirektoratet griber så hårdt ind over for en samlet fondsbestyrelse. »Bestyrelsen har groft tilsidesat sine pligter. Vi har ikke fået de oplysninger, vi har bedt om, selvom Tvind lå inde med dem. Nu dukker de så pludselig op i forbindelse med en politiransagning, det er ikke tilfredsstillende. Derfor må vi sikre, at vi fremover kan få det, vi skal bruge«, siger direktør Dorrit Sylvest Larsen fra Civilretsdirektoratet, der fører tilsyn med fonde. Det er dog langtfra sikkert, at Tvind giver op. »I løbet af onsdag vil vi formentlig beslutte, om vi vil gå til retten for at få sagen prøvet«, siger Tvinds talsmand Poul Jørgensen, der til i går var bestyrelsesformand. Siden 1992 har fondsbestyrelse ifølge Civilretsdirektoratet konsekvent spændt ben for et ordentligt tilsyn. Bestyrelsen har begrundet de manglende oplysninger med, at dokumenter var forsvundet eller brændt, selv om de senere blev fundet af politiet i fondens pengeskab. Tvind-fondens revisor har givet direkte fejlagtige oplysninger. Bestyrelsen bliver nu erstattet af folk, udpeget af Civilretsdirektoratet. Tvind afviser: »Vi har måske nok være lidt langsomme i nogle situationer, men jeg mener, at vi har opført os som gode samfundsborgere. Det er rigtigt, at der er dukket nogle papirer op, som vi ellers havde brændt, men det er jo kun godt for Civilretsdirektoratet«, siger Poul Jørgensen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her