Gamle stationsbygninger og pakhuse, der ikke er i brug på DSBs små stationer, skal rives ned for at give plads til nye, lyse og åbne stationer. DSBs flere end 130 ubetjente stationer skal moderniseres i løbet af de kommende to år. Første strækning bliver Svendborgbanen, den næste bliver Nordvestbanen (Roskilde-Kalundborg) og derefter følger stationerne på de strækninger i Jylland, der er sendt i udbud blandt en lang række jernbaneselskaber, oplyser DSB. Motivet til at rive gamle tomme bygninger ned er at skabe lyse og overskuelige stationer, som passagerer føler sig trygge ved. Moderniseringen skal være færdig i 2003 og indebærer desuden, at DSB udvikler et nyt vartegn, som skal stå foran stationerne og klart signalere, at her kører tog.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Debatindlæg af Djaffar Shalchi
Klumme af Noa Redington




























