Allerede indeneftermiddagens storkamp mellem FC København og Brøndby i Parken var det kommet til slagsmål mellem fodboldklubbernes fans. På Nordhavn Station kom det til slagsmål mellem grupper af FCKs Ultras og Brøndbys South Side Brigade, hvor der blandt andet blev kastet med flasker. Omkring 10 personer blev anholdt, oplyser talsmanden for Københavns Politi, politikommissær Flemming Steen Munch. Han kunne også oplyse, at der var optræk til tumult flere andre steder i København. Københavns Politi har udkommanderet store politistyrker til at holde ro og orden i forbindelse med fodboldkampen.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Fra arkivet
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen