Antallet af frivillige danskere, der vil hjælpe nyankomne flygtninge med at falde til i Danmark, vokser kraftigt over hele landet, skriver Berlingske Tidende i dag. Alene sidste år opstod 28 nye frivillige grupper af borgere, der lokalt tilbyder deres nye naboer alt fra lektiehjælp og danskundervisning til socialt og kulturelt samvær og støtte over for myndighederne. Dermed er antallet af grupper nu på mindst 78, og Dansk Flygtningehjælp anslår, at op mod 4000 danskere nu er involveret i frivilligt støttearbejde for flygtninge - og tallet vokser, siger generalsekretær Andreas Kamm fra Dansk Flygtningehjælp. Hertil kommer, at en lang række af jurister, psykologer og socialrådgivere i større byer gratis stiller deres ekspertise til rådighed ved rådgivning af flygtningene.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce