USAs planer om at bruge Thule-basen i et eventuelt raketskjold kan føre til grønlandske krav om en revision af den dansk-amerikanske aftale fra 1951. Det stod klart efter onsdagens folketingshøring om de amerikanske planer. »Thules befolkning lider den dag i dag under aftalen. Vi fra Grønland synes alle, at den skal ændres. Vi lever ikke længere i kolonitiden«, sagde Malinángvaq Marcussen Mølgaard, der er formand for det udenrigs- og sikkerhedspolitiske udvalg i Grønlands Landsting. »Vi er aldrig blevet spurgt, om vi ville være med«, sagde hun om 1951-aftalen. Ifølge Mølgaard har grønlandske politikere under besøg i Washington fået det indtryk, at der er større modstand i Danmark mod en genforhandling af aftalen, end i USA. Men det tror professor Nikolaj Petersen, Århus Universitet, ikke på. Ringe tro på genforhandling Han gav under onsdagens høring et indlæg om 1951-aftalen og konkluderede, at den rent folkeretsligt giver USA »meget, meget vidtgående beføjelser«, og at USA derfor næppe er interesseret i en genforhandling. »Jeg tror ikke, at den amerikanske interesse er stor«, sagde han. Den amerikanske andenviceudenrigsminister Robert Lucas Fischer sagde, at spørgsmålet foreløbig er et dansk-grønlandsk anliggende. Han tilføjede, at USA vil rådføre sig med Danmark og Grønland i raketskjoldsspørgsmålet »uanset den oprindelige tekst« i 1951-aftalen. Den danske regering fastholder, at udenrigspolitik er et anliggende for Folketinget, men har samtidig lovet at konsultere de grønlandske politikere.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Jeg nævner konflikten om Danmarks godt 40 ulve ... »Four-zero?«, spørger Paula med hævede øjenbryn.
Schack'erne er ude af Folketinget efter sammenlagt 40 år: »Det er jo et tab af et formål og en retning«
Lyt til artiklenLæst op af Morten Skærbæk
00:00




























