To unge kriminelle andengenerationsindvandrere flygtede lørdagaften fra forsorgsinstitutiuonen Sønderbro på det nedlagte Stevnsfort, oplyser politiet i Køge. De to er den 17-årige Neghasi Davit, der er varetægtsfængslet for røveri, og den 15-årig Ala Aldien Taisir Hasan, som er fængslet for vold mod tjenestemand i funktion. De to drenge er danske statsborgere - af oprindelse er de jordanere. De gravede sig ud fra institutionen, men politiet havde ved 22-tiden ikke nærmere detaljer, da flugten var sket blot en halv time forinden. Sønderbro er et såkaldt observationshjem, der blandt andet bruges som surrogatfængsel for kriminelle under 18 år, som man ikke sætter i almindelig varetægtsarrest.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kommentar
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
tema
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.