En gruppe militante atommodstandere begik i nat hærværk mod Tysklands Ambassade i København. Ambassadebygningen blev overmalet med slagord som 'Antiatomkraft' og 'Stop atomkraften' og der blev kastet plastposer med rød og grøn maling mod bygningen. Københavns Politi oplyser, at malerbomberne er kastet helt op i syv-otte meters højde og løber ned af ambassadens facade mod Stockholmsgade, hvor malingen blandt andet dækker flere vinduer. En gruppe, der kalder sig Militante Københavnske Atommodstandere betegner i en pressemeddelelse aktionen som en solidarisk handling over for 'vore tyske kammerater, der i sidste uge satte alt ind på at blokere det livsfarlige Castor-tog', og som 'en hilsen til den rød-grønne regering, der har ladet Castor-transporten rulle gennem Tyskland til Gorleben, og det på trods af at de Grønne altid har været modstandere af atomkraft'.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Løkke går efter økonomisk ministerium til M: »Der er en kæmpe forskel på at sidde på regnemaskinen selv«
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00


Vi har lige været vidne til den måske største bedrift nogensinde i løbesporten. Men det er ikke løberen, der stjæler opmærksomheden
Lyt til artiklenLæst op af Anders Legarth Schmidt
00:00
Leder af Marcus Rubin
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00


























