Danmarksmesterskabet i langtidspiberygning blev en overraskende kort affære i år. De tre gram tobak fik vinderen Bent Buchtrup fra Sydsjællands Pibelaug til at holde i 2 timer 9 minutter og 30 sekunder. Den regerende verdensmester, Jesper Bo Pedersen, måtte også se sig slået, til trods for at han figurerer i rekordbøgerne med tiden: 3 timer 15 minutter og 17 sekunder. Søndagens korte dyst forklarer Peter B. Lau fra Nordisk Tobakskollegium med forskellige faktorer som det kolde vejr og tør tobak. Han fortæller dog, at det alligevel var en meget spændende dyst med et tæt opløb, hvor der til sidst sad fire rygere tilbage. Det er 23. gang, at Nordisk Tobakskollegium arrangerer Danmarksmesterskabet, og ved samme lejlighed kårer Årets Pibemand, som i år blev skuespilleren Søren Østergaard.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Breaking
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Debatindlæg af Nis Bank-Mikkelsen
Debatindlæg af David Mathias Klausen