Den danske del af Internet er generelt ganske godt beskyttet mod nedbrud, fordi Internet-udbyderne i Danmark har etableret et bredt net med føringsveje både i jorden og i luften. Det er hovedkonklusionen i en udredning fra IT-sikkerhedsrådet om Internet-sårbarhed. Hvis nettet går ned Udredningen bygger på en analyse af det danske samfunds sårbarhed over for Internet-relaterede nedbrud af samfundsfunktioner. »I et netværkssamfund som det danske, hvor vi arbejder, kommunikerer og handler elektronisk, er det helt afgørende, at vi har et velfungerende og driftsikkert Internet. Det er derfor positivt, at den overordnede konklusion er, at den danske del af Internettets infrastruktur er godt beskyttet mod nedbrud«, siger IT- og forskningsminister Birte Weiss (S). Behov for forbedringer Trods den generelt positive konklusion er der dog også plads til forbedringer. IT-sikkerhedsrådet har identificeret nogle vitale knudepunkter for den danske Internet-trafik, hvor man foreslår særlige sikkerhedskrav og regelmæssige kontrolrutiner.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Nøgleopgørene i Senatet
Debatindlæg af David Mathias Klausen
Mød Ilan Pappe i Politikens Hus
Den fremtrædende israelske historiker og politiske aktivist, Ilan Pappe, gæster København til en samtale med Politikens Kulturredaktør Lotte Folke om Israel-Palæstina-konflikten.
Som abonnent får du billetten til 120 kr. (normalpris 195 kr.)
Studiepris/U30: 80 kr.
It’s complicated
Få overblik over det amerikanske midtvejsvalg med Politiken og The New York Times
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce