Det er op til færingerne, hvordan forhandlingerne med Danmark om det indbyrdes forhold nu skal gribes an. Det er den almindelige mening i Folketinget, hvor alle partier er indstillet på at give Færøerne mere selvbestemmelse, nu da Landsstyret synes at have opgivet at få en folkeafstemning blandt færingerne om egentlig løsrivelse. En opløsning af landsstyrets koalition af tre partier - Folkeflokken, Republikanerne og Selvstyrepartiet - blev lørdag afværget, da Republikanerne opgav planer om at gå solo i Lagtinget med et forslag om en folkeafstemning om løsrivelse. Republikanerne tumler fortsat med planer om at få de to andre koalitionspartier med hertil. Men Færøernes regeringschef, lagmand Anfinn Kallsberg fra Folkeflokken, har tidligere trukket en ellers udskrevet folkeafstemning på Landsstyrets vegne tilbage, fordi den danske regering har erklæret, at bloktilskuddet til Færøerne i så fald vil blive aftrappet over fire år. Tidligere udenrigsminister, Niels Helveg Petersen (R), regner ikke med, at forhandlingerne genoptages mellem Landsstyret og regeringen, førend »der er klarhed over situationen på Færøerne«.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
KOMMENTAR
SUPERLIGAEN
Hun lever som professionel jæger: »Det er svært at finde en mand, der er mand nok til mig«
Lyt til artiklenLæst op af Birgitte Kjær
00:00

Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Kæmpestudie glæder professor: »Det er jo vanvittigt. Frygten for smerter fylder alt for meget«
Lyt til artiklenLæst op af Lars Igum Rasmussen
00:00
Ny lyd-app fra Politiken
Politiken Lyd er lavet til dig, der hellere vil lytte til nyhederne og journalistiske fortællinger i stedet for at læse dem.
Leder af Marcus Rubin



























