Lesbiske beholder ret til kunstig befrugtning

Lyt til artiklen

Enlige og lesbiske skal fortsat have ret til kunstig befrugtning på det offentliges regning. Klapsalverne rungede i folketingssalen, da en velbesøgt afstemning viste, at 90 medlemmer stemte imod Dansk Folkepartis forslag om, at den betalte kunstige befrugtning kun skulle gælde for kvinder, der lever sammen med en mand. 71 medlemmer støttede forslaget. Folketingsgrupperne i Venstre og Konservative havde ellers besluttet at støtte forslaget. Men medlemmerne af Folketinget er fritstillede i etiske spørgsmål, og det benyttede flere af medlemmerne af regeringspartierne sig altså af. Bundet af overbevisning alene I juni 2006 valgte Folketinget efter et ophedet forløb at ophæve forbuddet mod, at læger hjælper enlige og lesbiske med kunstig befrugtning. Mange medlemmer fra de konservative og Venstre var utilfredse med, at Dansk Folkeparti allerede efter mindre end et år forsøgte at omgøre folketingsbeslutningen. Derfor stemte de i dag sammen med oppositionen. Den konservative gruppeformand, Helge Adam Møller, bakkede selv op om forslaget, men udtrykte forståelse for de selvstændige partifæller. »Ifølge grundloven er det enkelte medlem bundet alene af egen overbevisning«, påpegede han. Anstændighedens sejr Der var synlig glæde hos oppositionen over afstemningsresultatet. Socialdemokraterne kalder det en sejr for anstændigheden. »Det er godt, at Folketinget stod fast på, at når en befolkningsgruppe først har fået en rettighed, så skal man ikke miste den igen efter få måneder, siger Socialdemokraternes ordfører på området, Karen J. Klint.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
Fylder engelske ord for meget i dansk?

Christian synes, at »det ville være über fedt, hvis TV2 lod ’news’ hedde ’Nyheder’«. Jörg skriver, at sprog »ikke kan styres«, mens Jens Oluf mener, at mange mennesker og især de unge »dybest set er ligeglade«. Hvad mener du?

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her